Skip to content
Buradasın: Anasayfa arrow Pasaport Vize İşl.
Pasaport vize

Pasaport ve vize kontrolü

Pasaport; her ülkenin kendi vatandaşına veya vatandaşlığına geçmiş kişilere ya da bir başka ülkenin vatandaşı iken sığınma hakkı alan kişilere verdiği resmi bir belgedir. Bir ülkeden diğer bir ülkeye geçişte pasaport ya da yerine geçen bir belge bulundurmak zorunludur.

Havalimanında pasaport ve vize kontrol işlemleri Emniyet Şube Müdürlüğü’ne bağlı Pasaport Kontrol Büro Amirliği tarafından yürütülmektedir.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gelen yolcu salonunda 42 adet, giden yolcu salonunda ise 48 adet olmak üzere toplam 90 adet pasaport kontrol kabini bulunmaktadır.

Ülkeye girişte:

Pasaportunuzun ya da pasaport yerine geçen seyahat dokümanlarınızın geçerlilik sürelerini kontrol ediniz.
Sahip olduğunuz seyahat belgesinin Türkiye’de geçerli olup olmadığını öğreniniz (bazı ülkelere kimlik kartları ile seyahat edilebilmektedir).

Hamili bulunduğunuz pasaport ve türüne göre Türkiye’ye girebilmek için giriş vizesine ihtiyaç olup olmadığını araştırınız.

Yabancı ülke vatandaşlarının, Türkiye’de bulunacağı süre içerisinde geçimini temin edebilecek yeterli finans kaynağına sahip olması gerekmektedir.

Ülkeden çıkışta:

Pasaportunuzu ya da diğer dokümanlarınızı kontrol ediniz (özellikle kimlik kartı ile giriş yapanlara verilmekte olan “giriş damgası bulunan belgeyi” çıkış yapana kadar muhafaza etmeniz gerekmektedir).
Türkiye’den, size tanınan yasal kalış süresini ihlal etmeden çıkış yapmaya gayret ediniz.
Mazeretlerinizden dolayı daha uzun kalmanız durumunda yetkili mercilere ( Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü) başvurunuzu önceden yapınız.

Özellikle yaz döneminde havalimanımızdaki uçuş yoğunluğunu dikkate alarak, pasaport kontrolü için kendinize yeterli zaman bırakınız.

Pasaport veya kimlik kartlarını kaybeden yabancılar:

Türkiye’de bulundukları sırada pasaport veya kimlik kartlarını kaybeden yabancılar, emniyet makamlarına (polis-jandarma) müracaatla bir tutanak tanzim ettirmeli ve ülkesinin İstanbul’daki konsolosluğundan geçerli bir seyahat belgesi edinmeli.

Türkiye'de yerleşmek isteyenler yabancılar:

Türkiye'ye yerleşmek amacıyla gelecek yabancıların, yurdumuza gelmeden önce 2510 Sayılı İskan Kanun hükümlerine göre işlem görmek üzere dış temsilciliğimize başvurarak Türkiye'ye yerleşmek istediklerini belirtip bu amaçla vize talebinde bulunmaları gerekir.

Dış temsilcilik tarafından merkeze intikal ettirilen talep, burada değerlendirilir ve sonuç ilgiliye iletilmek üzere ilgili dış temsilciliğimize bildirilir.

2510 Sayılı İskan Kanunu dışında yerleşmek üzere vize verilmesi sözkonusu değildir.

Vize muafiyet anlaşmasının sağladığı süreden daha fazla bir süre Türkiye'de kalmak isteyen yabancılar, dış temsilciliklerimizden vize almak zorundadırlar.

Türkiye'de yabancıların ikamet izinlerinin uzatılması, ilgili makamların yetkisi dahilindedir.

Türkiye'de çalışmak İsteyen yabancılar:

Türkiye'de uzun süreli ikamet etmek veya çalışmak amacıyla gelecek yabancıların dış temsilciliklerimize başvuruda bulunarak amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir. Çalışma amacı ile vize almak üzere müracaat edenler, çalışma izin yazılarının bir suretini başvuru sırasında ibraz ederler.
Yabancıların Türkiye'de ikametlerini sağlayan (Residence Permit For Foreigners) belge, "Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi"dir. Emniyet Müdürlüklerindeki Yabancılar Şubesi tarafından tanzim edilen bu belgeyle ilgili olarak, ikamet edilen ilin emniyet müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alınabilmektedir
.

 

Vize nedir, nereden alınır?

Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren kayıttır. Seyahat edilecek ülkenin büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünden, başkonsolosluğundan veya konsolosluğundan alınır.

 

Vize alırken hangi belgeler istenir?

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekir.

 

Vize başvurularında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır.

Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır.

Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir.

Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız.

Başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır. Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır.

Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir.

 

Kimlere vize verilmez?

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

 

Vize başvurusu reddedilebilir mi?

Uluslararası hukukta Devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.

 

Reddedilen başvuru içini itiraz edilebilir mi?

Vize başvurunuzun reddi halinde, itiraz için yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir. Ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı çok zayıftır. Diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır. Dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.

 

Vize ihlali nedir, sonuçları ne olur?

Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

Vize ihlali yapılması halinde ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

Schengen vizesi nedir?

Bugün ülkemizde “Vize” adı olarak bilinen Schengen, esasen Lüksemburg’da bir kasabanın adıdır. Bu kasabada, 1984 yılında Almanya-Fransa arasında imzalanan bir anlaşma ile, iki ülke arasındaki kara sınırlarda uygulanan sınır geçiş denetimlerinin kolaylaştırılması öngörülmüştür.

Geliştirilen sistem, üye devletler arasındaki seyahatlerde, (kara, hava ve varsa deniz yoluyla), sınır geçiş denetimlerinin kaldırılmasını sağlamıştır. Sistemden sadece AB üyesi ülke vatandaşları değil, aynı zamanda üçüncü ülke vatandaşları da yararlanmaktadır. Bunun için, tek şart, yasal bir şekilde herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapmaktır. Yani Pasaprotunda geçerli bir Schengen vizesi olan bir Türk vatandaşı, yasal olarak herhangi bir Schengen üyesi ülkeye giriş yaptığında, aynı vize ile diğer Schengen üyesi ülkeleri de ziyaret edebilir.

 

Shengen ülkeleri

Almanya, Avusturya, Beçlik, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan, Polonya, Slovakya, Estonya, Litvanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovenya. 

 

 

 

Giriş Kartı ve Giriş İzni İşlemleri

İstanbul Fotoğrafları

Canlı Kule Konuşmaları

Canlı Kule Konuşmaları

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Uçuş Bilgi

  Geliş Gidiş
Dış Hatlar    
İç Hatlar    

Hava Durumu

İstanbul

İhbar Şikayet

Kimler Sitede

Şuanda 2 misafir bağlı