MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Atatürk Havalimanında hanutçuluğa yer yok

İstanbul Valiliği’nin “Hanutçuluk ile Mücadele Yönergesi” nin 1 Nolu kararında “Hanutçu çalıştırdığı tespit edilen veya çalışanların lehine hanutçuluk yaptığı tespit edilen işletmeye 3 günlük kapatma cezası, tekerrüründe 7 gün kapatma, daha sonra tekrarında ise ruhsat iptali cezası verilir. Verilen ceza hiçbir şekilde ertelenemez. Hanutçuluk faaliyetinde bulunan kişi hakkında ise T.C.K.’nun 526. Maddesi’ne göre işlem yapılır” hükmü yeralıyor.

Mülki İdare Amiri Aydın: “Hiçbir kişi ve kuruluş ayırımı yapmadan, hanutçuluğa izin vermeyeceğiz.”İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, hanutçuluğun özellikle turistleri olumsuz yönde etkilediğini ve ülke imajına zarar verdiğine dikkat çekerek, bu sorunun çözümü için her türlü yasal tedbirin alındığını söyledi.
Mülki İdare Amiri Aydın, beraberinde DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, Emniyet Şube Müdürü Şener Yılmaz ve TAV Genel Müdürü Kemal Ünlü ile birlikte Dış Hatlar Terminali’nde denetlemelerde bulundu.

Turizm hizmeti veren şirket temsilcileri ve vatandaşlarla görüşen Aydın, Atatürk Havalimanı’nın, Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli kapısı olduğunu hatırlatarak, burada görev yapan bütün kişi, kurum ve kuruluşların faaliyetlerinin, yasalar ve Güvenlik Komisyonu kararları çerçevesinde belirlendiğini vurguladı. Aydın, “Hanutçuluk (Dikkat çekici yöntemler ve zorlamalarla esnafa yeni müşteri getirilmesi karşılığında komisyon alınması) maalesef önemli sorunlarımızdan birisi. Hiçbir kişi ve kuruluş ayırımı yapmadan, bu sorunu çözmekte kararlıyız” dedi.

10 Ayda bin 374 ceza

Mülki İdare Amirliği bünyesinde görev yapan Eğitim Araştırma ve Denetleme Birimi (EADB) tarafından yapılan denetleme sonucu, 2010 yılının ilk 10 ayında hanutçulara yönelik olarak bin 374 kez ceza uygulandı. Bunların tamamına yakını (tutanak başı 70 TL) para cezası olarak işleme konuldu. Hanutçuluktan vazgeçmeyen sadece bir personel hakkında 72 kez tutanak tutuldu.
Mülki İdare Amirliği’nde 9.11.2010 tarihinde gerçekleştirilen Güvenlik Komisyonu toplantısında, hanutçuluğun tamamen ortadan kaldırılması için denetimlerin kesintisiz sürdürülmesine, suçu tutanakla tespit edilen kişi ya da kurumlara verilen cezanın, tavizsiz uygulanmasına karar verilmişti.

İstanbul Valiliği’nin “Hanutçuluk ile Mücadele Yönergesi” nin 1 Nolu kararında:
“Hanutçu çalıştırdığı tespit edilen veya çalışanların lehine hanutçuluk yaptığı tespit edilen işletmeye 3 günlük kapatma cezası, tekerrüründe 7 gün kapatma, daha sonra tekrarında ise ruhsat iptali cezası verilir. Verilen ceza hiçbir şekilde ertelenemez. Hanutçuluk faaliyetinde bulunan kişi hakkında ise T.C.K.’nun 526. Maddesi’ne göre işlem yapılır” hükmü yeralıyor.

TÜRSAB da şikayetci

Bu yılın Nisan ayında seyahat acentalarına bir yazı gönderen TÜRSAB da, (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) hanutçuluğun önlenmesi için uyarıda bulunmuştu. Yazıda, hanutçuluğu tutanak ile tespit edilen firmalar hakkında Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından gerekli işlemin yapıldığı, uyarının ardından kapatma yoluna gidildiği hatırlatılmıştı.

İhbar Şikayet