MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Atatürk Havalimanında yoğun sis

İstanbul’u etkisi altına alan yoğun sis, Atatürk Havalimanı’nda hava ulaşımını olumsuz yönde etkiledi. Görüş mesafesinin 50-100 metreye kadar inmesine yol açan yoğun sis nedeniyle, 29 uçak başka alanlara yönlendirildi.

Alınan bilgiye göre, dün akşam yoğun sisin İstanbul’u etkisi altına aldığı saatlerde Atatürk Havalimanı’na inemeyen 29 uçak, Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, Antalya ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarına divert (liman değişikliği) etti.Yetkililer, Atatürk Havalimanı’nın 05-23 numaralı pistinin CAT-3 standartlarına sahip olduğunu, sisli havalarda da iniş ve kalkış yapılabildiğini, ancak CAT-3’ün yaklaşık 200 metre görüş mesafesinde buna izin verdiğine dikkat çektiler. Yetkililer, dün akşam oluşan yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman 50 metreye kadar indiğini ve bu nedenle söz konusu saatlerde inecek uçakların, başka alanlara yönlendirildiğini söylediler.
Atatürk Havalimanı’nda etkili olan sisin bu sabah saat 03.00 sıralarında dağılmaya başlaması ve görüş mesafesinin açılması üzerine uçuşlar da normale döndü. Başka alanlara yönlendirilen uçaklar da Atatürk Havalimanı’na geldi.

İhbar Şikayet