MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
İngiliz basınından AHL’ye övgü

Avrupa’daki kötü hava koşulları nedeniyle adeta felce uğrayan Londra’daki Heathrow Havaalanı’nın durumuna sert eleştiriler yönelten Financial Times gazetesi, Atatürk Havalimanı’na övgüler yağdırdı.

Dünyaca tanınmış gazete; “İstanbul’dan Londra’ya uçmak, birinci dünyadan üçüncü dünyaya seyahat etmek gibi” diye yazdı.Financial Times yazarı Philip Stephens; Heathrow’u, Atatürk Havalimanı ile karşılaştırdığı “Heathrow’un Terminal Sefaleti, Britanya İçin Utanç” başlıklı yazısında, Türk Hava Yolları’nın (THY) da İngiliz Havayolları’nı (BA) kolaylıkla yendiğini vurguladı.

“Türkiye’nin güç statüsü”Philip Stephens şunları yazdı:“

İstanbul’dan Londra’ya uçmak, birinci dünyadan üçüncü dünyaya seyahat etmek gibi. Türkiye’nin yükselen güç statüsü abidesi olan Atatürk Uluslararası Havalimanı, çelik ve cam modernitesi ile parlıyor. Halbuki kırık yürüyen bantları, gözlerin önüne serilen tavan boşlukları ve kirli yer halıları ile Heathrow’un 3. Terminali ise, ulusal gerilemenin simgesi haline geldi. Dünyanın yükselen devleri için uluslararası havaalanları ve elbette ki ulusal hava yolları şirketleri (THY), İstanbul rotasında BA’yı kolaylıkla yeniyor) bir modernite beyanıdır. Atatürk Havalimanı hem ulusal gurur, hem de küresel ekonomiye entegrasyona sesleniyor.”

İhbar Şikayet