MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Uçak Kaçırma ve Rehine Kurtarma tatbikatı

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği THY uçağını kaçıran üç korsan etkisiz hale getirildi, yolcular kurtarıldı.

İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, havalimanlarında uçak kaçırma, rehine alma ve yasa dışı müdahalelere karşı özel güvenlik birimlerinin hazırlıklı olmasını sağlamak amacıyla her yıl tatbikat yapıldığını söyledi.Operasyonu başarılı bir şekilde sonlandıran güvenlik güçlerini tebrik eden Vali Yardımcısı Aydın, tatbikatta çeşitli kurum ve kuruluşlardan 80 kişinin görev aldığını ve birimler arasındaki koordinasyonun mükemmel olduğunu vurguladı.

Gerçek gibi

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği THY uçağını kaçıran 3 korsan, özel harekat timlerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilerek, yolcular kurtarıldı. Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonu’nun aldığı karar çerçevesinde gerçekleştirilen tatbikat, THY Hangarları’nın yakınına getirilen THY uçağının park pozisyonu almasıyla başladı. Ukrayna’nın Simferopol kentinden İstanbul’a hareket eden yolcu uçağından, hava korsanları tarafından kaçırıldığına dair sinyal alınması üzerine Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nde kriz masası oluşturuldu.Hava korsanları, uçağı Beyrut’a indirmek istedi. Kaptan pilotun, Beyrut’a gidecek kadar yakıt bulunmadığı konusunda korsanları ikna etmesi üzerine uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı’na indirildi. Uçağın apronda güvenli bir bölgeye çekilmesinin ardından başlatılan ikna girişimleri sonuçsuz kaldı. Kriz masası tarafından alınan karar uyarınca, özel harekat timlerince operasyon başlatıldı. Uçağa giren güvenlik güçleri, kısa sürede teröristlerden birini ölü, birini yaralı, diğerini de sağ olarak etkisiz hale getirerek, rehineleri kurtardı. Operasyonun ardından önce teröristler, daha sonra altısı mürettebat 35 kişi güvenlik güçlerince tahliye edildi. Uçak, teröristlerin herhangi bir bölümüne patlayıcı koyma ihtimaline karşı, özel eğitimli köpeklerden de yararlanılarak geniş çaplı bir aramadan geçirildi.

İhbar Şikayet