MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
8 bin 360 kişi tahliye edildi

Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Libya’dan şu ana kadar 10 tarifeli, 12 özel tahliye ve 4 askeri olmak üzere toplam 26 uçak ve 2 gemiyle 8 bin 360 vatandaşın Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, Libya’da yaşayan vatandaşların kara, deniz ve hava yolu ile tahliye edilmesi çalışmalarının kesintisiz olarak devam ettiği ifade edildi.THY’ye ait bir tarifeli, 3 özel tahliye uçağı ve 8 askeri uçak olmak üzere bugün toplam 12 uçağın Libya’ya gönderilmesinin planlandığı kaydedilen açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’na ait 1500 kişi kapasiteli İskenderun Gemisi’nin bugün Bingazi Limanı’ndaki vatandaşları alarak, Marmaris’e getireceği duyuruldu.

Vatandaşların her türlü ihtiyaçları karşılanıyor
Tahliye’ye 1000’er kişilik “Samsun” ve “Ankara” feribotlarının da katıldığı belirtilen açıklamada, Bingazi’ye gönderilen İDO’ya ait “Osmangazi” ve “Orhangazi” feribotlarının 59’u yabancı uyruklu olmak üzere, toplam 3 bin 28 yolcuyu alarak Marmaris’e getirdiği hatırlatıldı. Açıklamada, 23 Şubatta gece saatlerinde Marmaris Limanı’na gelen vatandaşların Kabul Merkezi’nde karşılanarak, memleketlerine transferleri sürecinde yeme, içme, sağlık, dinleme ve barınmaları dahil her türlü ihtiyaçlarının Kızılay tarafından sağlandığı bildirildi. Bu Kabul Merkezi’nin hizmet alanları korunarak, tahliye edilecek vatandaşlar için bundan sonra da hizmet verilmeye devam edeceği açıklandı.
Dalaman Havaalanı’na 4 askeri uçakla getirilen 461 vatandaşın, otobüslerle gidecekleri şehirlere gönderildikleri bildirilen açıklamada, bugüne kadar 14 emniyet mensubu ve 3’er kişilik 2 sağlık ekibinin gemilerde; Dışişleri Bakanlığından 7, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 10 personelin de Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliğine destek vermek için görevlendirildiği ifade edildi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı mensubu 2 personelin Mısır, 1 personelin de Tunus’ta görevlendirildiği duyuruldu.

İhbar Şikayet