MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
AHL’ de “Kilo Kontrol Merkezi”

Atatürk Havalimanı,nda (AHL) çalışan 35 bin dolayındaki personelin obezite ve beraberinde gelen diyabet, yüksek tansiyon ile kalp damar hastalıklarından korunması amacıyla kurulan “İşyerinde Sağlıklı Yaşam ve Kilo Kontrol Merkezi” hizmete girdi. Port Clinic bünyesinde oluşturulan merkezde, çalışanlara yönelik olarak sağlıklı beslenme, obezite ve diyabetten korunma ile hareketli yaşamın önemi anlatılacak, vücut yağ ölçümü şeker ölçümü yapılacak.

Dış Hatlar Terminali’nde yapılan açılış töreninde konuşan İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, çağımızda insanların en önemli sorunları arasında hareketsiz yaşam, obezite ve beraberindeki hastalıkların geldiğine dikkat çekerek, “Çalışanları sağlıklı olan işyerlerinde iş verimi de yüksek olur. Havalimanımız çalışanlarına yönelik sağlık taraması yapılmasını arzu ediyoruz. Bu merkezi açanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Tam donanımlı acil servis

Türkiye’de 37 havalimanında sağlık hizmeti verdiklerini belirten Port Clinic Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Kurt da, “Atatürk Havalimanı’nda 200 sağlık elemanı ile hizmet veriyoruz. Türkiye’de bir ilk olan İşyerinde Sağlıklı Yaşam ve Kilo Kontrol Merkezi’ mizde gelişmiş hastanelerdekine denk acil servis hizmeti veriyoruz. Havalimanındaki hastalarımıza yakında golf arabası benzeri araçlarla daha kısa sürede ulaşarak ilk müdahale yapacağız” dedi.
Türk Diyabet ve Obezite Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık ile Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz da, Türkiye’de 3 milyon diyabetli ve 10 milyonun üzerinde yüksek tansiyon hastası bulunduğuna dikkat çektiler. Bağrıaçık ve Yılmaz, bunun önüne ancak sağlıklı beslenme, hareketli yaşam ve stresten uzak durmakla geçileceğini vurguladı.
Açılış törenine Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, Emniyet Şube Müdürü Şener Yılmaz, TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Genel Müdürü Kemal Ünlü ile çok sayıda davetli katıldı.

İhbar Şikayet