MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Pakistan ile hava ulaşımında yeni dönem

Türkiye ile Pakistan arasındaki mevcut ikili hava ulaştırma anlaşması; sefer artışları, yeni nokta ilavesi, çoklu tayin, kargo ve havacılık güvenliği konularını içerecek şekilde revize edildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk ve Pakistanlı sivil havacılık yetkililerinin 28-29 Nisan 2011 tarihlerinde Pakistan’ın Rawalpindi kentinde gerçekleştirdiği müzakereler sonunda bir anlaşma imzalandı.

SHGM Genel Müdürü Bilal EKŞİ ile Pakistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Mir Haider Ali KHAN tarafından imzalanan anlaşma ile, her iki ülkeden de birden fazla havayolunun sefer yapmasına olanak tanıyan çoklu tayin sistemine geçildi. Uçuş güzergahını yeniden belirleyen anlaşma, Türk taşıyıcıların Karaçi’nin yanı sıra İslamabad’a ve Pakistanlı taşıyıcıların da İstanbul’un yanı sıra Ankara’ya uçuş gerçekleştirmesine imkan tanıyor.
Anlaşmaya göre, Türk taşıyıcılar Karaçi ve İslamabad’a haftada toplam 7 frekans tarifeli yolcu seferleri gerçekleştirebilecek. Türk taşıyıcılar Türkiye’deki noktalardan Karaçi, İslamabad ve Lahor noktalarına, Pakistan taşıyıcıları ise Pakistan’daki noktalardan İstanbul, Ankara ve İzmir noktalarına frekans ve uçak tipi kısıtlaması olmaksızın kargo seferleri yapabilecek.

İmzalanan yeni Hava Ulaştırma Anlaşması’na ayrıca, Havacılık Emniyeti ve Havacılık Güvenliği konusunda iki ülke arasında yakın işbirliği yapılmasına imkan tanıyan bir madde de eklendi.

İhbar Şikayet