MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Trablus Büyükelçisi Türkiye’ye döndü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Libya’da güvenlik şartlarının değişmesi nedeniyle Trablus’taki Türk Büyükelçiliği’nin geçici bir süre için tahliye edileceğini açıklamasının ardından, bu ülkedeki Büyükelçimiz Salim Levent Şahinkaya ve 12 kişilik elçilik çalışanı, 3 Mayıs Salı günü saat 18.30’da Türkiye’ye döndü.
Atatürk Havalimanı’nda İstanbul Vali Yardımcısı ve Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın tarafından karşılanan Büyükelçi Şahinkaya, VIP salonunda düzenlediği basın toplantısında, Trablus’tan 780 kilometrelik karayolu yolculuğunun ardından Tunus’a ulaştıklarını ve buradan THY’nin tarifeli uçağıyla İstanbul’a geldiklerini söyledi.
Hükümetin aldığı kararı doğrultusunda döndüklerine dikkat çeken Şahinkaya, “Büyükelçiliğimizde bulunan 29 kişilik personelin 17’si 27 Nisan’da yine Tunus üzerinden Türkiye’ye dönmüştü. Kalan 4’ü idari personel, 8’i de özel harekat polisinden oluşan 12 kişilik çekirdek kadro olarak bugün biz de yurda ulaştık” dedi.

Yurt dışına çıkışlar arttı

Libya’da son günlerde güvenlik durumunun gittikçe menfileştiğini ifade eden Şahinkaya, özellikle Kaddafi’nin oğlu ve torunlarının öldürülmesinden sonra güvenlik kontrollerinin sıklaştırıldığını, yurt dışına çıkışlarda da artış gözlendiğini vurguladı. Şahinkaya, “Sayın Başbakanımız Türkiye’nin Libya’ya ilişkin tutumunu çok net bir şekilde uluslararası kamuoyuna duyurdu. Dolayısıyla Türkiye’nin tutumu, Libya’da her zaman akan kanı durdurmak, suhuletle ve diyalog yoluyla barışın sağlanmasına yönelik olacaktır” diye konuştu.

İhbar Şikayet