MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Vali Aydın, Rus NTV’nin sorularını cevaplandırdı

İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, 2014 yılında Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde yapılacak Kış Olimpiyatları sırasında alınacak güvenlik tedbirleri ile ilgili Rus NTV kanalının sorularını cevaplandırdı.

Türkiye’nin Erzurum’da gerçekleştirdiği Üniversite Kış Oyunları nedeniyle havaalanlarında alınan güvenlik tedbirleri hakkında Mülki İdare Amiri Aydın’dan bilgi alan Rus gazeteci ve güvenlik görevlileri, bu konuda Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söylediler.

Atatürk Havalimanı’nın güvenliğinin polis, gümrük, jandarma ve özel güvenlik tarafından çevresiyle birlikte bir bütün olarak sağlandığına dikkat çeken Aydın, bina güvenliğinin ise özellikle girişteki x-ray cihazlarındaki hassas tarama ile gerçekleştirildiğini ifade etti.
Erzurum’da 27 Ocak-6 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılan “Kış Üniversite Oyunları” na katılan 57 ülkeden 3 bin 500 dolayındaki sporcunun önemli bir bölümünün Atatürk Havalimanı bağlantılı uçtuğuna dikkat çeken Aydın, “Konuk sporcuların pasaport ve bilet gibi işlemleri için hep boş kontuarlar oluşturulmasına dikkat ettik. İç hatlar ile dış hatlar terminallerimiz arasında özel yönlendirme tabelaları oluşturduk. Polis ve diğer güvenlik görevlilerinin vardiyalarını sıklaştırarak, transferlerin güvenli, kesintisiz ve zamanında gerçekleştirilmesine özel önem gösterdik” dedi.

İhbar Şikayet