MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Ayakkabı ve kemer çıkarılmayacak

Yolcular artık, Atatürk Havalimanı’nda terminal girişlerindeki kapı dedektörlerinin, sinyal vermesi halinde dahi kemer ve ayakkabılarını çıkarmadan geçebilecek. İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, yolculardan gelen tepki ve istekler üzerine girişlerde uygulanan güvenlik denetimlerinin yeniden gözden geçirildiğini, Güvenlik Komisyonu’nda alınan kararın 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren uygulamaya konulacağını söyledi. Aydın, arındırılmış salonlara girişlerle ilgili olarak ise herhangi bir değişikliğin sözkonosu olmadığını bildirdi.

Atatürk Havalimanı’nın stratejik konumu nedeniyle diğer güvenlik uygulamalarında herhangi bir değişikliğe gidilmediğini ifade eden Aydın, “Yolcularımız özellikle terminal girişlerindeki güvenlik noktalarının kaldırılmasını ve kontrol yapılmadan terminale girerek, check-in (bilet ve bagaj işlemi) yaptırmak istiyor. Ancak, güvenlik noktalarının kaldırılması söz konusu değil” dedi.

Medyadan yoğun ilgi

Atatürk Havalimanı terminal giriş kapılarındaki güvenlik kontrolleri ile ilgili alınan bu karar, yazılı ve görsel medya tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. TRT Haber Merkezi, Mülki Adare Amiri Ahmet Aydın ile yaptığı röportajı canlı yayınlarken, Habertürk, Kanal 24, Show Tv ve Kanal D televizyonları da çeşitli haber bültenlerinde konuya geniş yer ayırdı. Ayrıca çok sayıda ulusal gazetede de haber olarak değerlendirildi.

Yılda yaklaşık 400 şüpheli paket

İç ve dış hat terminallerinde yılda ortalama 400 dolayında şüpheli paket tespit edildiğine dikkat çeken Ahmet Aydın, şöyle dedi:“Bütün valiz, çanta ve paketler x-ray cihazlarından geçtiği için terminal içine bomba benzeri patlayıcı maddenin sokulması önleniyor. Bu nedenle terminal içindeki şüpheli paketlere bomba prosedürü uygulanmayarak, elle kontrol ediliyor. Terminal dışındaki açık alanda bulunan tüm şüpheli paketler ise bomba uzmanları tarafından kontrol edildikten sonra patlatılarak olası bir tehlikenin önüne geçiliyor. Bugüne kadar terminal içinde bulunan şüpheli paketlerin hiçbirinde patlayıcıya rastlanmadı. Hemen tüm valizler, unutkan yolculara aitti.”

Atatürk Havalimanı’nda polis ve TAV özel güvenlik tarafından yürütülen güvenlik uygulamalarının birçok ülke tarafından örnek gösterildiğini vurgulayan Aydın, Rusya’daki bir televizyon kanalının kısa bin süre önce kendisiyle bu konuda röportaj yaptığını hatırlattı.

İhbar Şikayet