MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Kemal Burkay Türkiye’ye döndü

Şair ve siyaset adamı Kemal Burkay, 31 yıldan buyana yaşadığı İsveç’ten Türkiye’ye döndü. Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle Stockholm’den İstanbul’a gelen Burkay, Türkiye’ye dönmekten mutlu olduğunu söyledi.

Pasaport çıkışında Burkay ile samimi bir şekilde tokalaşarak “Ülkenize hoş geldiniz”  diyen İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, “Bir süre kaymakamlık yaptığınızı biliyorum. O nedenle aynı zamanda meslektaş da sayılırız” şeklinde konuştu.

Kemal Burkay da, uzakta olmasına rağmen Türkiye’yi yakından izlediğini ifade ederek, “Türkiye’de çok güzel gelişmeler olduğunu biliyorum ve bu gelişmeleri görmek ve yaşamak için sabırsızlanıyorum” dedi.

 

Kızı Helin Burkay ile İstanbul’a gelen Kemal Burkay’ı, Atatürk Havalimanı’nda kızı Berivan Kaya, yeğeni türkücü Seher Dilovan ile Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) üyelerinden oluşan bir grup karşıladı.

 

Öğretmenlik, serbest avukatlık ve kısa bir süre kaymakamlık yapan Burkay’ın “Yaşamanın Ötesinde” adlı ilk romanı, 1964 yılında Vatan gazetesinde yayınlandı. İlk şiir kitabı “Prangalar” ise, 1967 yılında basıldı. Burkay’ın şiir ve roman basılmış 13 eseri bulunuyor.

İhbar Şikayet