MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
TAV’ın Medine zaferi ve 105 milyon Avro kar

Suudi Arabistan’ın Medine Havalimanı kapasite artırım ihalesini kazanarak, önemli bir başarıya imza atan TAV Havalimanları Holding’in 2011 yılının ilk yarı cirosu da yüzde 15 artışla 404 milyon Avro olarak gerçekleşti. Şirketin aynı dönemdeki operasyonel karlılığı ise yüzde 23 büyüme sergileyerek 105 milyon Avro’ya yükseldi.

 

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M.Sani Şener, şirketin 2011 yılının ilk yarısında nakit üretme kapasitesini artırarak 25 milyon Avro serbest nakit artışı elde ettiklerini belirterek, yakalanan yüzde 10’luk yolcu artışıyla da, Avrupa’daki önemli havalimanlarını geride bıraktıklarını söyledi. Yurtiçi ve yurtdışında 10 havalimanı işlettiklerini, yılın ilk yarısında 23 milyon 300 bin yolcuya hizmet verdiklerini ifade eden Şener, “Şirket iştirakleriyle halen yılda yaklaşık 420 bin uçak seferine ve ortalama 48 milyon yolcuya hizmet sunuyoruz” dedi.

 

Medine Havalimanı

 

Bu arada, Suudi Arabistan’ın Medine Havalimanı kapasite artırım ihalesini de, TAV’ın liderlik ettiği konsorsiyum kazandı. Ortakları Al Rajhi ve Saudi Oger ile birlikte Medine Havalimanı’na yeni bir terminal binası inşa edecek olan konsorsiyum, yıllık 4 milyon olan yolcu kapasitesini de 8 milyona çıkaracak.

Medine Havalimanı’nn TAV’ın işleteceği 11. havalimanı olacağına dikkat çeken Sani Şener, “Projeyi yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirerek, 25 yıl işleteceğiz. Mekke ile birlikte İslam dünyasının en önemli şehri olan Medine’nin giriş-çıkış kapısını inşa edecek ve işletecek olmanın gururu içerisindeyiz. Kutsal topraklarda gerçekleştireceğimiz bu proje, bizim için ayrı bir önem taşımaktadır” dedi.

İhbar Şikayet