MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Vali Aydın’dan Özbek ailelere ziyaret

İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, sığınma talepleri kabul edilmediği için yaklaşık 15 günden buyana Atatürk Havalimanı’nda bekleyen 16 kişilik üç Özbek aileyi ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

 

Ülkesinden kaçarak Kazakistan’a giden, oradan da 15 Temmuz günü İstanbul’a gelen bir anne, üç çocuğu ile birlikte Türkiye’ye sığınma talebinde bulundu. Bunu 21 Temmuz’da gelen toplam 12 kişiden oluşan iki Özbek aile izledi ve bu aileler de sığınma istedi. Ancak her üç ailenin de sığınma talepleri İçişleri Bakanlığı tarafından reddedildi.

 

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki transit bölümde tutulan Özbek aileleri ziyaret eden Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın; yiyecek, içecek ve banyo gibi sorunlarının olup olmadığını sordu. Aileler, herhangi bir sıkıntılarının bulunmadığını, tek sorunun ülkelerine geri gönderilme korkusu olduğunu söylediler.

Konunun Ankara’dan gelecek haber çerçevesinde çözüme kavuşturulacağını ifade eden Aydın, havalimanı yetkililerine talimat vererek, ailelere bol miktarda iftarlık ve sahurlukla, bebeklerin her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi.

İhbar Şikayet