MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
AHL güvenli ellerde

Atatürk Havalimanı yapım ve işletmeci kuruluşu TAV, terminal ve uçuş güvenliği konularında dünyada gelişen en son teknolojiyi kullanıyor. TAV özel güvenlik birimi bu amaçla, bin 302 güvenlik personelini “Tazeleme eğitimi” ve “Temel eğitim” den geçirdi.

Eğitimlerini tamamlayan güvenlik personeli için Dış Hatlar Terminali Bilgisayar Tabanlı Eğitim Merkezi’nde düzenlenen sertifika töreninde konuşan İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, uçuş güvenliğinin havalimanı çevresinden başladığına dikkat çekerek, “Özellikle terminal girişindeki güvenlik çok büyük önem arz ediyor. Güvenlik personelinin bu sahadaki son teknolojiye sahip olması ve onu en iyi şekilde kullanması havacılığın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor” dedi.

Atatürk Havalimanı güvenliğinin Polis, jandarma ve TAV özel güvenlik tarafından en iyi şekilde sağlandığını ifade eden Aydın, “Havacılıkta güvenlik her şeyden önce gelir. Bu sahadaki eğitimli personelimiz sayesinde Atatürk Havalimanı günün 24 saati emin ellerde. Emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu. Aydın, başarılı ve dikkatli güvenlik personelinin her ay yapılan değerlendirmeye göre altınla ödüllendirilmesini, bunun personeli teşvik edeceğine dikkat çekti.

10 bin görüntü kütüphanesi

Törende konuşan TAV Özel Güvenlik Eğitim-Denetim Koordinatörü Mansur Güneş de, güvenlik görevlilerini yeni teknoloji ve gelişmelere göre sürekli eğitimden geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Son üç ay içerisinde 977 personelimize tazeleme, 325 personelimize de temel eğitim verdik. Bilgisayar Tabanlı Eğitim Merkezi’mizde gerçekleştirilen eğitimler sırasında, personele özellikle bir objenin doğal ortamdaki görüntüsü ile x-ray ortamındaki görüntüsü arasındaki fark gösterildi. Eğitim sırasında 10 bin değişik görüntünün depolandığı ‘Görüntü Kütüphanesi’nden de yararlanıldı.”

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan güvenlik görevlilerine sertifikaları Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, Emniyet Şube Müdürü Şener Yılmaz, TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, TAV Özel Güvenlik A.Ş Genel Müdürü Turgay Şahan, TAV Özel Güvenlik Koordinatörü Türker Peker, TAV Özel Güvenlik Eğitim-Denetim ve Güvenlik Koordinatörü Mansur Güneş’ den aldılar.

İhbar Şikayet