MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
AHL’de yolculara bir kolaylik daha

Terminal girişlerindeki ilk güvenlik arama noktalarında 1 Temmuz’dan geçerli ayakkabı ve kemer çıkarma zorunluluğunun kaldırılmasının ardından, artık Atatürk Havalimanı’ndan iç hat seyahatlerinde yolcuların yanlarında kimlik bulunmaması uçuşlarına engel olmayacak.

 

İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, konuyla ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, uygulamanın sadece iç hat uçuşlarını kapsadığına dikkat çekerek, “Yanlarında kimliği bulunmayan ve uçağın kalkışından en az yarım saat önce polise başvuran yolcumuz için gerekli güvenlik araştırması sonrası ‘İç hat uçuş amaçlı geçici kimlik tespit belgesi’ düzenleniyor. Bu belge, sadece bir uçuş için kullanılabiliyor” dedi.

 

Uygulamanın Mülki İdare Amirliği tarafından 23.02.2011 tarihinde düzenlenen ilgili talimat gereğince yürütüldüğünü ifade Ahmet Aydın şunları söyledi:“Beyan sahibinin nüfus kütüğünde kaydı olup olmadığı ve aranan şahıslardan olup olmadığı Polnet Kimlik Paylaşım Sistemi’nden sorgulanır. Kimliği ile ilgili beyanlarını doğrulayamayan ya da yalan beyanda bulunduğu tespit edilenlere kesinlikle belge verilmez ve mevzuat çerçevesinde cezai işlemler başlatılır. Belgenin tanzimi sırasında ve sonrasında yolcunun uçağa kabulüne kadar, havayolu şirketinden ve yer hizmeti veren temsilci şirketten bir görevli şahsa nezaret eder. Amacımız, yolcularımızın unutkanlıkları sonucu seyahatlerinden mahrum kalmalarının önüne geçmek.”

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, uçuş ve havalimanı güvenliğinden taviz vermeden yolculara kolaylık sağlayacak her tedbiri almayı sürdüreceklerini kaydetti.

İhbar Şikayet