MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Uçak Kaçırma ve Rehine Kurtarma Tatbikatı

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği Onur Havayolları’nın uçağını kaçıran üç hava korsanı etkisiz hale getirildi, yolcular kurtarıldı. 

 İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Celalettin Yüksel, havalimanlarında uçak kaçırma, rehine alma ve yasa dışı müdahalelere karşı özel güvenlik birimlerinin hazırlıklı olmasını amaçlayan tatbikatın çok başarılı geçtiğini belirterek, “İnşallah bu tatbikatın gerçeğini yaşamak zorunda kalmayız. Ancak gördük ki, başta polisimiz olmak üzere bütün havalimanı birimlerimiz her türlü olumsuzluklara karşı hazır durumda. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Gerçeğini aratmadı

Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonu’nun aldığı karar çerçevesinde yılda iki kez gerçekleştirilen ‘Uçak Kaçırma ve Rehine Kurtarma Tatbikatı’ nın 2013 yılına ait ikincisigerçekleştirildi.

X Ülkesinden Y Ülkesine uçuş gerçekleştiren Onur Hava Yolları’nın 8Q 999 sefer sayılı Airbus A320 uçağından, kalkışından bir süre sonra kaçırıldığına dair uçuş kulesi aracılığıyla hi.jack (HJ) sinyali alındı. Durumun anında ilgili makamlara iletilmesiyle, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nde bir kriz masası oluşturuldu.

Beraberlerinde el bombası ve silah bulunduğunu söyleyen ve eylemi bir terör örgütü adına gerçekleştirdiklerini belirten 3 hava korsanı, pilottan uçağı Z ülkesine yönlendirmesini istedi. Kaptan pilotun uçakta yeterli yakıt bulunmadığı, yakıt ikmali yapmak gerektiği konusunda korsanları ikna etmesi üzerine uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı’na indirildi.

Uçağın apronda güvenli bir bölgeye çekilmesinin ardından başlatılan ikna girişimleri sonuçsuz kaldı. Yaklaşık iki saat süren ikna gayretleri sırasında korsanlar biri hasta üç kadın yolcuyu serbest bırakırken, iki erkek yolcuyu da silahla vurarak öldürdü.

İkna çalışmalarının sonuçsuz kalması üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü birimi tarafından operasyon başlatıldı. Uçağa giren güvenlik güçleri, kısa sürede teröristlerden birini ölü, ikisini de sağ olarak etkisiz hale getirdi. Korsanlar tarafından operasyon öncesi öldürülen iki yolcunun dışındaki 20 yolcu ve 7 mürettebat sağ olarak kurtarıldı.

Operasyonun ardından önce teröristler, daha sonra mürettebat ve yolcular çok kısa sürede uçaktan tahliye edildi. Hava korsanları ifadeleri alınmak üzere Emniyet Şube Müdürlüğü Adli Hizmet Büro Amirliği’ne götürülürken, yolcu ve mürettebat da havalimanında bir salona alınarak bilgilerine başvuruldu.

Uçak ve bagajlar, teröristlerin herhangi bir patlayıcı ihtimaline karşı, özel eğitimli köpeklerden de yararlanılarak geniş çaplı bir aramadan geçirildi.

İhbar Şikayet