MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Havalimanlarında Yeni Dönem

TAV CEO’su Sani Şener, havalimanları kontrol noktalarındaki yoğunluğu azaltmak amacıyla parmak izi kontrolüyle geçiş ve ilk girişlerdeki x-ray’lerin kaldırılması konusunda izinlerin çıktığını söyledi. Şener, sözkonusu yeniliklerle ilgili deneme çalışmalarına çok yakında başlanacağını ve uygulamaya geçileceğini söyledi. X-ray’lerle ilgili uygulama, ilk olarak Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanlarında başlayacak.

Bu arada, gürültü kirliliğine karşı Atatürk Havalimanı’nda “Sessiz Terminal” uygulaması başlatıldı. Artık yolcu ismi anons edilmeyecek, sadece kapı değişiklikleri duyurulacak. Yolcular uçaklarını sadece uçuş bilgi ekranlarından takip edebilecek.

TAV Grubu’nun vizyon ve misyonunun değerlendirildiği toplantıda konuşan Şener, global ölçekte ortakları olmasına rağmen şimdiye kadar Türkiye ve Türkiye’ye yakın bölgelerde iş yaptıkları ifade etti. Artık daha geniş coğrafyalara açılmanın zamanının geldiğine dikkat çeken TAV CEO’su Sani Şener, Aeroports  de Paris ‘ADP) ve Goldman Sachs ortaklığıyla katıldıkları ABD’nin New York eyaletindeki La Guardia Havalimanı ihalesinden umutlu olduklarını vurguladı.

Atatürk Havalimanı’ndaki sözleşmelerinin 2021’de bittiğini hatırlatan Şener, “ihtiyacı en iyi şekilde karşılamak ve yıllık yolcu kapasitesini 65-70 milyona çıkarmak için uğraşıyoruz” dedi.

Türkiye’de ticari filonun 2 bin yılında 162 iken bugün 385’e, sektörde çalışanların ise 65 binden 167 bin’e çıktığını belirten Şener, bu süre içerisinde iç hat uçuş noktasının 26 dan 52 ye, dış hat uçuş noktalarının da 60’tan 236’ya çıktığı hatırlattı. Şener, “Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı’nın liberalleşme ve havalimanlarıyla ilgili özelleştirme politikası bu işin önünü açmıştır” diye konuştu.

İhbar Şikayet