MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
HABOM’a görkemli açılış

Sabiha Gökçen Havalimanı sınırları içerisinde yapımı tamamlanan Havacılık Bakım Onarım Modifikasyon  (HABOM) tesisleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görkemli bir törenle hizmete açıldı. Sadece Türk havacılığına değil, bölge ülkeleri ve tüm global müşterilere uçak motor bakım, tamir ve revizyon hizmeti sunacak tesis, 500 milyon dolara mal oldu. Türk havacılığının gurur kaynağı olan HABOM’da, üç bin 100 kişi çalışacak.

Açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HABOM’un hizmete girmesiyle ülkemiz havacılığında yeni bir tarih ve yeni bir dönemin açıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

“Bu tesisin açılmasıyla Türkiye artık havacılık bakım onarım alanında da iddialı bir konuma yükselmiş bulunuyor. 2023’de ülkemiz, dünyanın en iyi 10 ekonomisi hedefine yürürken, Türk Hava Yolları’nın da dünyanın en iyi 10 havayolu şirketinden biri olma yolunda attığı kararlı adımları takdirle takip ediyorum. Bu tesiste sadece THY uçakları bakım onarıma girmeyecek. Şu anda 30 ayrı ülkenin uçakları burada bakım onarıma giriyor. İleride daha da artacak. Tüm bunlar ülkenin şanını artırıyor. Büyük ülke olmak böyledir. Yeni Türkiye böyle inşa edilecek.” Başbakan Erdoğan, merkezin THY’ye ve Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçen herkesi kutladı.

Tam olarak faaliyete geçtiğinde, yaklaşık 7.000 kişiye istihdam sağlayacak HABOM’un yıllık cirosunun 1,5 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Entegre bir yapıya sahip olan tesis, yaklaşık 380.000 m2 kapalı alan üzerine inşa edilmiş. Aynı anda 11 adet dar gövdeli ve 3 adet geniş gövdeli uçağa bakım, onarım ve revizyon hizmeti verebilecek tesis ile;   THY’nin dar gövdeli uçak bakım kapasitesi yüzde 57, geniş gövdeli uçak bakım kapasitesi yüzde 43, kapalı alan kapasitesi de yüzde 193 oranında artmış oluyor.

İhbar Şikayet