MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
AHL’ye 26 uçaklık yeni park alanı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan “3. Havalimanı mutlaka yapılacak, yeri değiştirilmeyecek. Atatürk Havalimanı da kapanmayacak ve havacılık sektörüne hizmete devam edecek” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan askeri alandan alınarak Atatürk Havalimanı’na katılan 585 bin metrekare genişliğindeki bölgede yapımı tamamlanan 26 uçaklık yeni park sahası ile taksi yollarını hizmete açtı. Yeni park sahalarıyla Atatürk Havalimanı’ndaki uçak park alanı sayısı 128’e yükseldi. Çalışmaları süren 18 uçaklık park sahasının da tamamlanmasıyla toplam kapasite 146’ya ulaşacak.

Yeni uçak park alanı ve taksi yollarının hizmete girme törenine İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Türk, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Sıtkı Zeybel, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ile öteki ilgililer katıldı.

“3.Havalimanı olmazsa olmazımız”

Hizmete giren uçak park sahaları ve taksi yolunu gezen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni açılan park yerini ilk olarak kullanan THY’ ye ait uçakla Cenevre’ye giden yolcuları da bizzat uğurladı. Çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Bakan Elvan şunları söyledi:

“Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarımızdan yılda 80 milyon yolcu geçiyor. Yakın gelecekte bu limanlarımız artık yeterli olmayacak. 3. Havalimanı arazisinin elverişli olmadığını iddia edenler çıkıyor. Yerinin değiştirileceğini yazıp çizenler var. Bunların hepsi gerçek dışıdır. Yerinin değişmesi kesinlikle söz konusu değil. Devletin kasasından bir kuruş çıkarmadan dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyorsunuz. Üstelik her yıl bir milyar AVRO da devletin kasasına giriyor. Her vatandaşımızın 3. Havalimanı ile gurur duyması gerekir. Dolayısıyla üçüncü havalimanı bizim için olmazsa olmazların başında gelmektedir. Atatürk Havalimanı da kapanmayacak ve havacılık sektörüne hizmete devam edecek.”

Bakan Lütfi Elvan, yeni park alanları ve taksi yollarının hizmete girmesiyle, özellikle kış aylarında yaşanan gecikmeler ve sefer iptallerinin de ortadan kalkacağına dikkat çekti.elvan2

İhbar Şikayet