MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
TAV’dan devlete 410 milyon TL kira ödemesi

TAV Havalimanları Holding, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne 2015 yılına ait İstanbul Atatürk Havalimanı için 139 milyon 877 bin 444 Dolar, İzmir Adnan Menderes Havalimanı için de 28 milyon 975 bin Euro TL kira bedeli  ödedi.

Her iki havalimanı için toplam da 410 milyon TL tutarındaki çekler, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde düzenlenen törenle TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a verildi. Törende, İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Türk, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ile THY Genel Müdürü Temel Kotil de hazır bulundu.

Törende konuşan Bakan Lütfi Elvan, Türkiye’de havacılığın hızla gelişmesinde alınan politik kararlar ve serbestleşmenin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Sektördeki gelişmede yap-işlet-devret modelinin çok büyük payı olduğunu ifade eden Elvan, “Bu modelde devlet memnun, çünkü kasadan bir kuruş para çıkmıyor. Yüklenici firma memnun, para kazanıyor ve kirasını zamanından önce ödüyor. Vatandaş memnun, çünkü hizmet alıyor. Bundan memnun olmayanlar da var. Bunun da sorgulanması gerekiyor” dedi.

AHL’ye ihtiyacımız var

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan bir soru üzerine, 3. Havalimanı’nın hizmete girmesinden sonra da Atatürk Havalimanı’nın kullanılmaya devam edeceğini söyledi. Lütfi Elvan, “Tarifeli seferler dışındaki bütün seferlerin Atatürk Havalimanı’ndan yapılması sözkonusu. Bizim hem Atatürk Havalimanı, hem Sabiha Göçen, hem de Çorlu Havalimanı’na ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da, “TAV bizim yap-işlet-devret projeleriyle İstanbul’da başlayıp, dünyaya açılan firmamız. Alınan paralar yine Türk sivil havacılığına harcanıyor. Yani havacılıktan aldığımızı havacılığa veriyoruz” dedi.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de, 9 Ocak 2000 yılında Atatürk Havalimanı’nı hizmete açtıklarını hatırlatarak, “Atatürk Havalimanı’ndan çıktığımız yolculukta bugün 14 havalimanı işletiyoruz. İnşaat şirketimiz 6 tane havalimanı yapıyor. Servis şirketlerimiz de 33 havalimanında faaliyet gösteriyor. TAV olarak dünyada 53 havalimanında varız“ dedi.

Tav çek2

İhbar Şikayet