MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
THY’ye modern kargo terminali

Türk Hava Yolları’nın alt markalarından birisi olarak faaliyet gösteren Turkish Corgo’nun Atatürk Havalimanı’nda inşa edilen yeni kargo terminali törenle hizmete açıldı. Tesisin açılış törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Türk, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TAV İstanbul Gene Müdürü Kemal Ünlü ve havacılık sektörünün önde gelen temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY’nin başarılı adımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “THY gerçekten bir başarı hikayesidir. İlave kaynak olmadan bu noktalara gelen THY’yi tebrik ediyorum” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurittin Canikli ise, “Maliye Bakanımızı böylesine mutlu ettiği için THY’ye teşekkür ediyorum. Çünkü kaynak istemeden böylesine başarı sağladıkları için ben de kendilerini kutluyorum” diye konuştu.

1.2 Milyar dolardan, 17.5 milyar dolar ciroya

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da yaptığı konuşmada, THY’nin son 10 yılda 1.2 milyon dolar cirodan iştirakleriyle birlikte bugün 17.5 milyar dolar ciroya ulaştığını söyledi.  Topçu, “ 2023 Hedefleri doğrultusunda her şeyi planladık. Sadece 2014’ün ilk yarısında öz sermayemizle 550 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bakım kapasitemizi altı kat artırdık. THY, 450’yi aşan uçağı olan 100 milyonun üzerinde yolcu taşıyan, 3 milyar dolar kargo, 1,5 milyar dolar bakım onarım geliri olan bir şirket olacak” dedi.

Genel Müdür Temel Kotil de, bugüne kadar yaptıkları bütün projelerin tuttuğuna dikkat çekerek, “Avrupa ve Orta Doğu’da en çok noktaya uçan havayolu olduk. Afrika’da da Etiyopya Havayolları’ndan sonra en çok noktaya uçuyoruz. Bu kargo tesislerimizi 10 ay gibi kısa bir sürede bitirdik. Yeni havalimanını dört gözle bekliyoruz. Orada çok daha gelişmiş tesislerimiz olacak” dedi.

Teknik özellikleri

Yıllık tonaj kapasitesi 1.2 milyon ton olan yeni kargo terminali, kara ve hava tarafında toplam 71 bin metrekare taban alanına sahip. 43 bin metrekare kapalı alan, üç bin metrekare özel depo alanına sahip tesiste; canlı hayvan odaları, tehlikeli madde, radyoaktif madde, değerli kargo ve soğuk hava depoları bulunuyor.

kargo2

kargo3

İhbar Şikayet