MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
AHL’nin üç günlük kar sınavı

İstanbul ve çevresini üç gün süreyle etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve tipi, Atatürk Havalimanı’nda uçuşları durma noktasına getirdi. Türk Hava Yolları, 17 Şubat Salı günü başlayan, Çarşamba günü zirveye ulaşan ve perşembe günü etkisini kaybeden kar yağışı nedeniyle iç ve dış hatlarda yaklaşık 500 seferini iptal etti. DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü de, 20 karla mücadele aracı ve yeterli personel ile üç vardiya çalışarak pistleri açık tutmaya çalıştı.

Kar yağışı ve tipi, özellikle 18 Şubat Çarşamba günü, en üst seviyesine ulaştı. İstanbul, 1987 yılından buyana gördüğü en şiddetli kar fırtınasını yaşadı. Üç gün içerisinde Atatürk Havalimanındaki kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı.

Ekiplerini üç vardiya halinde 24 saat esasına göre görev başında tutan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Baş Müdürlüğü, 20 dolayında karla mücadele aracı ile pistleri açık tutmaya gayret etti. DHMİ yetkilileri; tipinin en yoğun olduğu anlarda bile en az bir pisti açık tutmayı hedeflediklerine dikkat çekerek, ancak havalanamayan uçaklar nedeniyle park sorunu yaşadıklarını bunun da doğal olarak inişleri aksattığını ifade ettiler.

THY 500 dolayında seferi iptal etti

Bu arada THY, üç günlük kar fırtınası süresince iç ve dış hatlarda yaklaşık 500 dolayında seferini iptal etti. Şirket sekiz bin yolcusunu çeşitli otellerde ağırlarken, 35 bin yolcuya da Atatürk Havalimanı’nda kumanya, yastık ve battaniye dağıttı. Atatürk Havalimanı özellikle 18 Şubat Çarşamba günü en yoğun günlerinden birini yaşadı.

kar2

İhbar Şikayet