MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
İlk hacı kafilesini uğurladık

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kutsal topraklara gidecek hacı adaylarından 289 kişilik ilk kafile, dualarla uğurlandı.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde düzenlenen uğurlama törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, hacı adayları ve yakınları katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunarak başlanan uğurlama töreninde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müzzinoğlu hacı adaylarına seslenerek, ibadetlerini yerine getirirken sağlıklarına da dikkat etmelerini istedi. Müezzinoğlu, “Bakanlık olarak ülkemizde olduğu gibi kutsal topraklarda da 24 saat yanınızdayız. Bunun için oralarda her türlü tedbir alınmıştır. Hatta ihtiyaçları halinde her yıl olduğu gibi diğer ülke haclarına da sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz. Sağlıcakla gidin, sağlıcakla gelin” dedi.

“Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor”

Hacı adaylarından ülkemiz, İslam Alemi ve bütün insanlık için dua etmelerini isteyen İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da, “Birçok İslam ülkesi kan gölü. Ülkemiz de, önemli bir süreçten geçiyor. Duaların kabul edildiği mukaddes beldelere gidiyorsunuz. Bizleri, ülkemizi, İslam Alemi ni ve insanlığı dualarınızdan eksik etmeyin. Rabbim haccınızı kabul etsin” diye konuştu.

İstanbul’dan bu yıl 34 kafile halinde 8 bin 680 kişinin hacca gideceğini ifade eden Yaran, bunlardan 24 kafilenin Atatürk Havalimanı, 10 kafilenin de Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanacağını söyledi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, 2015 yılı için Türkiye genelinde 1 milyon 244 bin 629 kişinin kayıt yaptırdığını, bunlardan 59 bin 200 kişinin hac yapacağını belirtti. Yaran, hac dönüşlerinin 27 Eylül ile 19 Ekim arasında gerçekleşeceğini kaydetti.

Hacı adayları, konuşmaların ardından yapılan dua ile Medine’ye uğurlandı.

hac 2

hac 4

İhbar Şikayet