MÜLKİ İDARE AMİRİ
mulkiidareamiri
NAZMİ GÜNLÜ
Atatürk Havalimanı’nda bütün zamanların rekoru kırıldı

Ramazan Bayramı tatili dönüşü havayolunu tercih eden tatilciler, Atatürk Havalimanı’nda tüm zamanların yolcu ve uçak rekorunu kırdı. 10 Temmuz Pazar günü Atatürk Havalimanı’na  724’ü iniş, 719’u kalkış olmak üzere toplamda bin 443 uçak trafiği gerçekleşti. Aynı gün seyahat eden yolcu sayısı da, 142 bin iki oldu.

Başbakan Yıldırım: “Cumhuriyet tarihinin rekor iniş ve kalkışı gerçekleşti”

Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısının ardından bayramın son günü Cumhuriyet tarihinin rekor uçak iniş ve kalkışının gerçekleştiğini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

“Kısa bir süre önce havaalanında patlama oldu. ‘İşte Türkiye mahvoldu dediler.  Artık kimse gelmez, kimse gitmez. Turizm biter. Türkiye bir daha ayağa kalkamaz’ dediler.

Yaşanan bu şartlarda bu ülkeyi, bu milleti tanımayanlar bir kez daha yanıldı. Atatürk Havalimanı’na bayramın son günü Cumhuriyet tarihinin rekor uçak inişi ve kalkışı gerçekleşti. Tam bin 443 iniş-kalkış gerçekleşti Atatürk Havalimanı’ndan. 13 Yıl önce Türkiye’nin bütün hava sahasındaki uçak sayısı bin 100’dü.  Sadece Atatürk Havalimanı’na bir günde bin 443 uçak indi ve kalktı. İşte Türkiye bu. Türkiye’ye gözdağı vermek isteyenler, Türkiye’yi terörle yıldırmak isteyenler bir kez daha Türkiye’nin gücünü görmüş oldu. Bütün bunlar havaalanı saldırısından sonra oldu.”

Altı ayda 80 milyon yolcu

Bu arada, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, 2016 yılının ilk altı ayının istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Haziran ayı sonu itibariyle Türkiye genelinde (üst geçişler dahil) 862 bin 600 uçak trafiği gerçekleşirken, aynı süre içerisinde (direkt transit dahil) 80 milyon 667 bin 589 yolcuya hizmet verildi.

Tav Havalimanlari

İhbar Şikayet